Inteligentne oświetlenie LED czyli jak to działa?

Inteligentne oświetlenie LED stało się nieodłącznym elementem zautomatyzowanych mieszkań, biur czy zakładów pracy. To nie tylko gwarancja wysokiego komfortu, ale także efektywności i energooszczędności, w porównaniu z tradycyjnymi źródłami światła. Dzięki inteligentnemu oświetleniu ograniczamy emisję gazów cieplarnianych i przeciwdziałamy zmianom klimatycznym. Dodatkowo, możemy zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną oraz z racji dłuższej żywotność, także na ich kosztach eksploatacji.

Sterowanie oświetleniem tuż pod ręką

Inteligentne światło niesie ze sobą wygodę oraz oszczędności finansowe. Dostosowuje się do naszego trybu życia, panujących warunków atmosferycznych czy pory dnia oraz roku. Bezprzewodowa funkcja pozwala na sterowanie oświetleniem z każdego miejsca na świecie. Nadajniki umożliwiają przesyłanie danych z naszych urządzeń sterujących do docelowych opraw oświetleniowych. Wśród popularnych standardów sterowania znajduje się podczerwień, za pomocą, której możemy kontrolować światło w obrębie 5-10 metrów. Do tego dochodzi opcja Bluetooth, której działanie oscyluje w granicach 10-100 metrów. WiFi, Z-Wave czy ZigBee pozwalają na komunikację niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy. Sterowanie i łączenie odbywają się przy pomocy smartfonów lub tabletów, poprzez specjalną aplikację.

Lena Lighting clue city na roznych urzadzeniach

Co może inteligentne oświetlenie LED?

  • zmiana temperatury oraz intensywności światła w zależności od pory dnia,
  • możliwość wyboru jednej z wielu scen oświetleniowych przeznaczonych np. do czytania, relaksu, koncentracji,
  • szybka kontrola zgaszonych świateł przed wyjściem z domu,
  • odstraszanie potencjalnych złodziei w czasie nieobecności domowników,
  • geolokalizacja pozwalająca zareagować oświetleniu w momencie powrotu właściciela, może także informować o zbliżających się pozostałych domownikach,
  • czujniki ruchu aktywujące i wyłączające światło,
  • możliwość wyboru koloru światła emitowanego przez żarówkę,
  • synchronizacja oświetlenia z telewizorem lub komputerem, światło będzie reagować na wydarzenia na ekranie.

Instalacja inteligentnego oświetlenia LED

Przygotowanie domu do instalacji czujników, które pozwolą zautomatyzować przestrzeń nie jest skomplikowanym przedsięwzięciem, ani specjalnie kosztownym. Niezbędne są odpowiednie źródła LED oraz mostek sieciowy podłączony do routera. Wystarczy wkręcić inteligentne żarówki, zainstalować odpowiednią aplikację i zsynchronizować źródła światła ze sterownikiem. System taki może być wyposażony nawet w 50 nośników.

Clue City – inteligentne zarządzanie oświetleniem ulicznym od Lena Lighting

Inteligentne oświetlenie sprawdza się również na większą skalę. Technologia Clue City od Lena Lighting to rozwiązanie, które łączy w sobie zdalny bezprzewodowy system, składający się z urządzeń sterujących oraz z zaawansowanych technologicznie lamp

ledowych. Nieograniczona pojemność systemu umożliwia zarządzanie oświetleniem zarówno na małych placach, jak i dużych aglomeracjach miejskich. Clue City pozwala także na kontrolę i optymalizację sprzętu oraz monitorowanie i bezpieczne gromadzenie danych. Ponadto, bieżący stan systemu przechowywany jest w chmurze i można nim zarządzać z dowolnego miejsca na świecie. Wszystkie te czynniki wpływają na niższe koszty utrzymania całej infrastruktury.

Inteligentne oświetlenie w naszym codziennym życiu

Inteligentne oświetlenie sprawdza się również w przemyśle. Pozwala na wysyłanie sygnałów generujących włączenie sztucznego światła, w przypadku zaniku tego naturalnego. Ponadto umożliwia zdalną obsługę systemu opraw – zmianę natężenia światła, wygaszanie lub włączanie odpowiednich źródeł w zależności od aktualnego użytkowania danej przestrzeni produkcyjnej.

Lena Lighting system inteligentnego sterowania

Inteligentne oświetlenie w naszym codziennym życiu

Inteligentne oświetlenie to już nie tylko luksusowy gadżet, ale efektywne i energooszczędne źródło światła. Technologia LED pobiera znacznie mniej energii, emituje tylko światło widzialne, działa znacznie dłużej niż tradycyjne żarówki, a w połączeniu z automatycznym sterowaniem ogrzewaniem czy roletami dopełnia wizję inteligentnego domu. Dzięki temu, przestrzeń dopasowuje się do indywidualnych potrzeb konsumenta. Może stworzyć idealne warunki do pracy, nauki czy snu. W rezultacie wszystkie te czynności są dużo efektywniejsze. Odchodzi również stres związany z pozostawieniem domu samemu sobie na dłuższy okres czasu czy troska o zgaszenie wszystkich świateł przed wyjściem.


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.