Projektując budynek w którym będą pracować lub przebywać ludzie, musimy pamiętać o oprawach awaryjnych. Znajdują one zastosowanie np. podczas ewakuacji z budynku – oświetlają drogę ucieczki. Montuje się je przede wszystkim w pobliżu wyjść, na korytarzach i w wąskich przejściach, na klatkach schodowych czy w piwnicach. Mają one zapewnić bezpieczeństwo, stworzyć odpowiednie warunki widzenia i możliwość swobodnego poruszania się po zaniku napięcia. Ich zadaniem jest również przeciwdziałanie powstania paniki podczas ewakuacji.
Wymogi stawiane oświetleniu awaryjnemu są wyższe niż standardowym lampom. Bardzo często muszą one posiadać odpowiednie certyfikaty, ważny przegląd techniczny i spełniać szereg norm. Oprawy awaryjne cyklicznie muszą przechodzić konserwacje i naprawy. W Polsce najważniejszą normą dotyczącą oświetlenia awaryjnego jest PN-EN 1838:2005, jest ona tłumaczeniem normy EN 1838, która obowiązuje we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej.
Jednak oprawy awaryjne znajdują zastosowanie to nie tylko w miejscu pracy, w szkołach, restauracjach czy hotelach. Zgodnie z przepisami techniczno-budowlanymi takie oświetlenie musi znaleźć się m.in. w teatrach, kinach i innych salach widowiskowych, salach konferencyjnych, muzeach czy np. garażach podziemnych.
Wymóg projektowy dla instalacji oświetlenia awaryjnego lub oświetlenia LED jest bardzo ważną kwestią. Warto zadbać o to, nie tylko ze względów finansowych w przypadku nałożenia kary, ale przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Oświetlenie ewakuacyjne może przydać się w najbardziej nieprzewidzianym momencie.