W dzisiejszych czasach nie jesteśmy w stanie funkcjonować bez sztucznego oświetlenia, dlatego tak ważne jest, aby źródło światła było zdrowe dla naszego organizmu, a przy okazji energooszczędne. Rynek bogaty jest w najróżniejsze produkty oświetleniowe, a współczesna technologia pozwala na optymalizowanie ich funkcji, zależnie od przeznaczenia. Przy zakupie żarówki zwracamy szczególną uwagę na jej stronę techniczną, nie jest to jednak jedyny czynnik, który powinien decydować o wyborze oświetlenia.
Osoba aktywna zawodowo większość swojego czasu spędza w zamkniętych pomieszczeniach, które wymagają doświetlenia przy pomocy sztucznych źródeł. Fakt ten powinien zmusić nas do wyboru bezpiecznego oraz zdrowego oświetlenia, zarówno jeśli chodzi o nasze miejsca pracy oraz nauki, jak i domy czy mieszkania. Szczególną uwagę należy zwrócić również na porę dnia oraz roku, w okresie jesienno-zimowym jest znacznie mniej światła słonecznego, dlatego jesteśmy zmuszeni do używania przez dłuższy okres czasu jego sztucznych odpowiedników.
Już od najmłodszych lat warto pamiętać o doborze odpowiedniego oświetlenia. Nasze dzieci spędzają rocznie ok. 200 dni w szkołach i na uczelniach, przez kilka godzin dziennie. Wpływ jakości źródeł światła na zdrowie oczu jest jednym z problemów, który szczególnie martwi rodziców. Są oni w pełni świadomi tego, jak oświetlenie wpływa na wyniki w szkole oraz samopoczucie ich pociech.
Oszczędzanie na jakości światła może nieść za sobą poważne konsekwencje. Już po kilku miesiącach od zakupu, nasz organizm może odczuwać pierwsze negatywne skutki działania szkodliwego oświetlenia – bóle głowy, problemy z koncentracją, nudności, zmęczenie i łzawienie oczu. Dlatego tak ważne jest wybieranie produktów spełniających normę bezpieczeństwa fotobiologicznego.
Norma IEC 62471, czyli norma bezpieczeństwa fotobiologicznego, wymaga od producentów oświetlenia obowiązkowej kontroli intensywności promieniowania elektromagnetycznego i dostosowania go do obowiązujących przepisów. Warto wymienić kilka zagrożeń zarówno dla oczu, jak i skóry, które mogą wystąpić, jeśli wymogi te nie zostaną spełnione:
Warto wiedzieć, że na opakowaniach żarówek nie znajdziemy informacji o normach fotobiologicznych, nie jest to bowiem wymagane – danych musimy szukać bezpośrednio u producenta.
Odpowiednie oświetlenie to nie tylko kwestia poprawy widzialności, ale także czynnik pobudzający do działania oraz regulujący dobowy rytm funkcjonowania naszego organizmu.
Dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie oświetlenia, jego jakość całkowicie wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie oraz efektywność pracy. Warto, więc zwrócić uwagę na kilka czynników:
Przy aranżacji oświetlenia, producenci oświetlenia polecają wykorzystanie technologii LED. Wśród wielu zalet warto wspomnieć m.in. o dłuższej trwałości ledów w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami, o nagrzewaniu się znaczenie mniejszej powierzchni w czasie użytkowania oraz większej energooszczędności produktu. Dodatkowo napięcie nie wpływa na zmianę barwy oświetlenia, które emituje światło zbliżone do tego naturalnego. Dzięki tym cechom technologia LED znajduje szerokie zastosowanie, począwszy od przemysłu ciężkiego, na dekoracji mieszkania kończąc.
Technologia LED umożliwia emitowanie różnorodnych kolorów, za pomocą, których można wykreować przestrzeń odpowiadającą konkretnym potrzebą. W przestrzeni biurowej warto wykorzystać barwy czerwone, niebieskie i żółte – pozwalają one na stymulację ciała oraz umysłu i wpływają na efektywność pracy. W strefach odpoczynku, naszych domach i mieszkaniach najlepiej zainstalować lampy emitujące światło zbliżone do słonecznego. Otoczenie można wzbogacić zielonymi poświatami, które według psychologów działają pozytywnie na układ nerwowy człowieka.
Ze względu na swoją funkcjonalność oraz bezpieczeństwo technologia LED stała się najlepszą alternatywą dla tradycyjnych źródeł światła.
Tak, oświetlenie LED jest bezpieczne, pod warunkiem, że spełnia normy bezpieczeństwa fotobiologicznego, takie jak norma IEC 62471. Ta norma kontroluje intensywność promieniowania elektromagnetycznego, co minimalizuje zagrożenia dla oczu i skóry.
Dobierając oświetlenie, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników:
Lena Lighting S.A.ul. Kórnicka 5263-000 Środa Wielkopolska
Dział handlowy:61 28 60 400 Pn-Pt, 8-16
Sekretariat:61 28 60 300
Wszystkie prawa zastrzeżone © 2025 Lena Lighting