Jak zwiększyć komfort pracy z lampami Lena Lighting?

Lampy biurowe, przemysłowe czy warsztatowe – szeroki wybór opraw przeznaczonych do różnego rodzaju prac to specjalność Lena Lighting, polskiego producenta kompleksowych systemów oświetleniowych. Zespół profesjonalnych ekspertów oraz nowoczesne centrum badawcze od lat pracują nad optymalizacją efektywności świetlnej. Wiedzą jak odpowiednio dobrane lampy wpływają na bezpieczeństwo oraz komfort pracy osób zatrudnionych. Niezależnie od rodzaju wykonywanych zleceń, technologia od Lena Lighting sprosta nawet najbardziej wymagającym zadaniom. Materiały spełniające najwyższe standardy, odpowiedni strumień świetlny, do tego unikalny design oraz możliwość instalacji inteligentnego systemu sterowania oświetleniem – wszystkie te rozwiązania przyświecają misji, jaką jest zwiększenie komfortu pracy.

Naturalne światło jest dla ludzkiego wzroku najbardziej optymalnym źródłem światła, jednak w wielu przestrzeniach, w których pracujemy dociera jego znikoma ilość. Taki stan rzeczy zmusza pracodawców do uzupełnienia stanowiska pracy sztucznym oświetleniem, spełniającym wszelkie normy BHP. Przy wyborze lamp do pracy szczególną uwagę trzeba zwrócić na natężenie światła, rozkład luminacji, olśnienie, migotanie, kierunkowość światła, oddawanie barw oraz temperaturę barwową oświetlenia, a także efektywność energetyczną.

Bardzo ważne jest równomierne rozłożenie oświetlenia w miejscu pracy. Główne światło często nie doświetla konkretnego miejsca i jest mało ekonomicznym rozwiązaniem. W tym przypadku warto wspomóc się oświetleniem punktowym, które można indywidualnie dostosować do potrzeb pracowników oraz wykonywanych przez nich zadań. Zapewniając komfort pracy i bezpieczeństwo, wpływamy pozytywnie na wydajność i kreatywność osób zatrudnionych. Nieprawidłowe źródło światła negatywnie odbija się na efektywności pracowników i sprzyja występowaniu wypadków oraz błędów.

Oświetlenie biurowe wsparciem przy pracy przed ekranem komputera

Praca w biurze wiąże się z godzinami spędzonymi przed ekranem komputera. Nasz wzrok jest nie tylko narażony na szkodliwe działanie promieniowania niebieskiego, ale także na dobór nieodpowiednich opraw oświetleniowych, niespełniających wymogów zapisanych w kodeksie pracy. Według przepisów BHP stanowisko pracy z komputerem musi mieć dostęp do światła dziennego. Im większa powierzchnia biurowa, tym większa powinna być ilość okien w pomieszczeniu.

Niezależnie od światła dziennego, miejsce pracy powinno być wyposażone w lampy doświetlające przestrzeń. Natężenie światła, według norm, powinno sięgać 500 luksów, jeśli chodzi konkretnie o oświetlenie miejsca przy monitorze. W całym pomieszczeniu, w którym znajduje się stanowisko pracy powinno wynosić przynajmniej 300 luksów. Warto zadbać również o to, żeby w tej przestrzeni nie znajdowało się oświetlenie kierunkowe, które odbijałoby się od ekranów komputera.

Lampy z serii BARIS od Lena Lighting to wyjątkowe produkty, które swoje zastosowanie znajdą jako główne źródło światła w przestrzeni biurowej. Reprezentacyjny wygląd oraz możliwość podłączenia systemu sterowania, czyni tę oprawę energooszczędnym źródłem światła, jak również ciekawym pierwiastkiem wystroju wnętrza.

Kolekcja lamp COMPACT LED i SQ LED przeznaczona jest do montażu natynkowego i podtynkowego. Dostępna jest w wersji z systemem DALI, inteligentnym sterowaniem oświetleniem oraz funkcją CORRIDOR, która pozwala dostosować natężenie światła zależnie od zmieniających się warunków. Dzięki  pryzmatycznej optyce zapewnia niski stopień olśnienia.

Oświetlenie przemysłowe - jak oświetlać duże miejsca pracy?

W pomieszczeniach przemysłowych musi zostać zapewnione oświetlenie zgodne z polskimi normami BHP. Przepisy te ustalają jakie światło wymagane jest na danym stanowisku pracy oraz jakie ma spełniać warunki, aby chronić wzrok pracownika oraz zapewniać bezpieczeństwo i komfort pracy.

Normy te szczególną uwagę zwracają na natężenie i rozkład luminacji. Mają one wpływ na szybkość reakcji oraz jakość widzenia. Wszelkie uchybienia w tym zakresie prowadzą do olśnienia i zmniejszonej zdolności do rozpoznawania przedmiotów. Równie ważnym czynnikiem jest oddawanie barw i kolor światła, Im wyższa wartość współczynnika oddawania barw, tym kolor wierniejszy jest oryginałowi.


Seria lamp TYTAN 2 LED dedykowana jest szczególnie do oświetlania hal przemysłowych i magazynowych. Ich konstrukcja przystosowana jest do szybkiego i łatwego montażu natynkowego lub zwieszanego. TYTAN 2 LED posiada certyfikat ENEC. Aby go otrzymać, trzeba mieć potwierdzoną wysoką jakość produktu, odpowiadającą obowiązującym surowym normom europejskim w zakresie bezpieczeństwa elektrycznego.

W ofercie Lena Lighting ważną pozycję w kategorii lamp przemysłowych stanowi OCULUS LED.  Jego korpus, radiator oraz wysokiej jakości materiały, z których został zrobiony pozwalają na odprowadzenie ciepła od modułu LED. Wykazuje wysoką skuteczność świetlną, co sprzyja osiąganiu wymaganego poziomu oświetlenia oraz znacząco obniża rachunki za energię elektryczną.

Oświetlenie do warsztatu - gdzie precyzja i detal są najważniejsze?

Warsztat ma być przede wszystkim miejscem funkcjonalnym, aby z łatwością można było odnaleźć niezbędne do pracy narzędzia i przeprowadzić zaplanowane prace. W tego typu obiektach często panuje wilgoć, pył i kurz. Dlatego tutaj warto zaopatrzyć się w lampy o wysokiej klasie szczelności, a także odporności na uszkodzenia mechaniczne.

Wiele spośród prac w warsztacie wykonywanych jest w zaciemnionych miejscach, do których światło z opraw sufitowych nie dociera. Wówczas warto sięgnąć po inne źródła światła w postaci lamp ręcznych, naświetlaczy czy czołówek.

Oprawy od Lena Lighting zwiększają komfort pracy. Często są wykorzystywane w warsztatach jako oświetlenie bezpośrednie. Charakteryzują się wysoką trwałością, mocnym strumieniem świetlnym oraz długim czasem eksploatacji. Np. przy pracach lakierniczych, czy przy komorze silnika, gdzie niezbędne jest użycie obu rąk, świetnie sprawdzą się lampy PROFI SERVICE. Ich strumień świetlny sięga nawet 1200 lm.

Warsztat warto zaopatrzyć również w naświetlacze. MAGNUM BATTERY od Lena Lighting to intensywne źródło światła, które doświetli każdą przestrzeń. Zapewnia równomierne i stabilne oświetlenie kierunkowe. Bezprzewodowy MAGNUM BATTERY wykonany jest z wytrzymałego tworzywa i występuje w kilku wariantach rozmiarowych. Jego kompaktowa konstrukcja pozwala na wygodny transport. Jest kompatybilny z systemem Bosch Professional 18V. Do zestawu możemy również dobrać akumulator Bosch, który może pracować bez ładowania nawet 37 godzin.

Lampy na budowę - zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu pracy

Oświetlenie placu budowy jest czynnikiem, wpływającym na efektywność i komfort pracy. Podlega ścisłym normom prawnym, które mają chronić bezpieczeństwo pracowników. Źródła światła muszą dodatkowo spełnić kilka podstawowych zasad: oświetlać miejsca niebezpieczne, drogi ewakuacyjne oraz bramki ustawiane przed skrzyżowaniem dróg z napowietrznymi liniami elektroenergetycznymi. Chociaż place budowy w dużej mierze oświetlane są światłem naturalnym, dla zwiększenia komfortu pracy warto wyposażyć je w sztuczne oświetlenie, które doświetli trudno dostępne miejsca.

Lena Lighting wykorzystanie oprawy na budowie

Najlepiej sprawdzą się tutaj produkty z rodziny “future”:

Oprawy o kształcie kulistym (SITE LITE FUTURE LED), o rozsyle 360° oświetlą całe pomieszczenie. Naświetlacze MAGNUM FUTURE LED zapewnią mocne światło kierunkowe, nie wywołujące efektu olśnienia. Przy większych placach budowy sprawdzą się linie oświetleniowe FUTURE LINE LED, zasilane z jednego gniazdka,  mogące oświetlić przestrzeń długą nawet na 120 m. Ten produkt został stworzony z myślą o szybkim montażu, nawet w najbardziej nietypowych miejscach. W ramach sznura świetlnego można swobodnie regulować kierunek padania światła.

UV-C STERILON bezpieczna dezynfekcja powietrza

Odpowiedzią Lena Lighting na pytanie: jak zwiększyć komfort pracy, w tak trudnych pandemicznych czasach, stały się lampy UV-C STERILON, które wykorzystują światło ultrafioletowe do usunięcia z powierzchni wirusów, bakterii i innych drobnoustrojów. Dezynfekcja polega na naświetlaniu promieniami UV-C powietrza przepływającego przez komorę lampy. Następnie oczyszczone zostaje wyparte do pomieszczenia. Ultrafiolet nie wydostaje się na zewnątrz, dzięki czemu lampa może pracować w obecności osób przebywających we wnętrzu. Idealnie nada się do powierzchni biurowych, salonów kosmetycznych, gabinetów lekarskich czy szpitali.


Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.