Oszczędność energii

Mniejsze zużycie prądu to również niższy koszt dostępu do tego podstawowego medium. Istotne jest to w szczególności, jeśli weźmiemy pod uwagę perspektywę przemysłową.

Oszczędność energii w miejscu pracy nie powinna jednak pogorszyć jakości warunków do wykonywania zadań, dlatego wiąże się bardzo ściśle z dokonaniem inwestycji. Bardzo dobrym przykładem jest tu oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne budynków. Przestarzała technologia, zły dobór lamp i nieefektywne wykorzystanie potencjału opraw oświetleniowych sprawiają, że koszty utrzymania, a tym samym również produkcji, znacząco wzrastają. Dokonanie zmian w obrębie instalacji elektrycznej to natomiast jednorazowy koszt i ogromne perspektywy ograniczenia zużycia prądu – w niektórych przypadkach nawet o kilkadziesiąt procent.

Warto zwrócić tu uwagę przede wszystkim na technologię, z jakiej korzysta oświetlenie, gdyż to w niej kryje się potencjał oszczędności energii.

Bardzo dobrym przykładem są panele LED, ponieważ ich wykonanie oraz zapotrzebowanie na prąd elektryczny jest nawet kilkakrotnie razy mniejsze niż w przypadku innych opraw i źródeł światła. Skala korzyści płynących z wykorzystania najnowszej technologii może być bardzo różna. Wiele zależy od tego, jak dużą innowacją będzie inwestycja oraz jakie będzie jej finalne zastosowanie – do celów prywatnych, a może na użytek obiektów przemysłowych.

Oszczędność energii oznacza wiele różnych rzeczy i czynników. W przypadku technologii LED związana jest ona z mniejszym zużyciem prądu elektrycznego przy takim samym czasie świecenia i podobnym natężeniu światła. Korzyści mogą jednak przynieść również takie działania jak:

  • wykorzystanie inteligentnej technologii sterującej urządzeniami elektrycznymi (pozwala ona np. na precyzyjne wykorzystanie oświetlenia w zależności od potrzeb),
  • montaż lamp wyposażonych w czujniki (np. czasowe albo ruchu),
  • inwestycja w sprzęt o lepszej klasie energooszczędności,
  • wykonanie audytu oświetlenia, przygotowanie projektu poprawy efektywności elektrycznej i wdrożenie go (działanie to można zlecić profesjonalnej firmie, która zaproponuje również kilka rozwiązań i szczegółowo przedstawi perspektywy oszczędności energii związane z wybranym wariantem).
Lena Lighting kompleksowe oswietlenie led

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2023 Lena Lighting S.A.