Rozwiązania „smart” w naszym codziennym życiu
W krajobraz tkanki miejskiej wpisane są architektoniczne rozwiązania. Współczesne technologie umożliwiają projektantom na tworzenie wydajniejszych budynków, konsumujących mniej energii i oszczędnie gospodarujących zasobami, które są przyjazne środowisku i zapewniają nam wyższy komfort użytkowania np. możliwość dopasowania oświetlenia w zależności od pory dnia czy regulacji temperatury z uwzględnieniem panujących warunków.
Idea inteligentnego miasta ma w założeniu przeciwdziałać kryzysowi klimatycznemu. Na ten moment budownictwo odpowiedzialne jest na 1/3 emisji gazów cieplarnianych i za zużycie 40% całkowitej energii elektrycznej. Wykorzystując inteligentne energooszczędne technologie, jesteśmy w stanie przyczynić się do znacznego obniżenia tych niepokojących wskaźników.
Smart City swoimi innowacjami przyczynia się także do polepszenia jakości życia mieszkańców. System sterowania wentylacją, oświetleniem czy temperaturą poprawia samopoczucie obywateli, zwiększa ich efektywność pracy oraz stan zdrowia. Badania pokazują, że poziom dwutlenku węgla, kiedy spada w powietrzu do 1000 ppm, przyczynia się do obniżenia aktywności nawet o 1/4. To samo dotyczy dostępu do wysokiej jakości oświetlenia, które swoją barwą oraz natężeniem przypominać powinno to słoneczne.
Epidemia koronawirusa zmieniła nasze prywatne przestrzenie w miejsca pracy czy nauki. Powrót do nowej-starej rzeczywistości przemodeluje nasz system funkcjonowania, gdzie to efektywność i kreatywność staną się najbardziej cenione na rynku. Za tym pójdą zmiany w przestrzeniach biurowych, które nastawione będą na indywidualne potrzeby pracowników, zależne od aktualnie wykonywanej pracy.
Lena Lighting, jako czołowy producent systemów oświetleniowych, zwraca szczególną uwagę na wysokie parametry techniczne, zarówno lamp domowych, jak i tych wykorzystywanych w przestrzeni biurowej. Odpowiednio dobrane oświetlenie wpływa na jakość oraz komfort pracy. O wysokiej jakości oświetlenia świadczy duży współczynnik oddawania barw (CRI); wskaźnik, który określa poziom olśnienia (UGR) oraz strumień światła, do tego dochodzi energooszczędność oraz trwałość. Technologia LED umożliwia dużą ekonomię energii elektrycznej, nawet aż do 60%. System sterowania w jej obrębie pozwala na dodatkowe oszczędności, usprawnia pracę oraz upoważnia do monitorowania poszczególnych elementów składowych. Do tego dochodzą walory wizualne oraz ekologiczne.