Napisane przez Developer Indico dnia . Wysłane Baza wiedzy.
Widmo światła widzialnego, długość fali światła
Czym jest długość fali światła? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto przypomnieć, że światło ma dualną naturę: korpuskularną oraz falową. Biorąc pod uwagę tę drugą składową natury światła, uznaje się je za falą elektromagnetyczną, którą można opisać różnymi wielkościami, takimi jak m.in. częstotliwość oraz długość fali. W kontekście opraw oświetleniowych mówi się najczęściej o tzw. promieniowaniu widzialnym (elektromagnetycznym), czyli świetle zdolnym do wywoływania u człowieka bezpośrednio wrażeń wzrokowych, z których wynika widzenie. W dalszej części tego wpisu wyjaśnimy m.in. czym jest długość fali światła, jaki jest zakres światła widzialnego, a także jakie można wyróżnić najistotniejsze barwy światła widzialnego.
Co to jest długość fali światła?
Promieniowanie świetlne stanowi niewielki wycinek widma elektromagnetycznego, w którym mieszczą się fale elektromagnetyczne wywołujące reakcję oka ludzkiego. Wielkością wskazującą na to, jakie promieniowanie elektromagnetyczne wchodzi z zakres światła widzialnego, jest długość fali świetlnej. Co kryje się pod tym pojęciem? Długość fali światła oznacza odległość między najbliższymi punktami, w których pole elektryczne lub magnetyczne jest w tej samej fazie cyklu. Jednostką, w której wyraża się długość fali światła widzialnego jest nanometr [nm].
Długość fali światła widzialnego – co warto o niej wiedzieć?
Od długości fali światła widzialnego zależy m.in. to, jak odbieramy kolor danego promieniowania. Wszystkie barwy światła widzialnego mają określone dla siebie przedziały długości fal świetlnych. Im krótsza długość fali, tym bardziej światło jest skupione w kolorach zimniejszych, takich jak niebieski, podczas gdy dłuższe fale odpowiadają za barwy ciepłe, takie jak czerwień i pomarańcz. Wiedza na temat długości fal światła widzialnego ma duże znaczenie w wielu obszarach naszej codzienności – od nauki, przez medycynę, po technologię.
Czym jest widmo światła widzialnego?
Widmo światła widzialnego to rozkład długości fal promieniowania świetlnego, czyli takich, które jesteśmy w stanie rozpoznać za pomocą narządu wzroku. Przyjmuje się, że zakres światła widzialnego to przedział od 380 do 780 nm. Taki zakres odbiera nasze oko, ale zwierzęta mogą rejestrować promieniowanie o innych długościach.
Barwy światła widzialnego w zależności od długości fali
W widmie światła widzialnego istnieją przedziały o różnych długościach fal, które oko ludzkie odbiera jako wrażenie różnych barw, np.:
- przedział o długości fali od 380 nm do 436 nm – fiolet,
- przedział o długości fali od 436 nm do 495 nm – niebieski,
- przedział o długości fali od 495 nm do 566 nm – zielony,
- przedział o długości fali od 566 nm do 589 nm – żółty,
- przedział o długości fali od 589 nm do 627 nm – pomarańczowy,
- przedział o długości fali od 627 nm do 780 nm – czerwony.
Jak ludzie odbierają różne kolory światła widzialnego? Najlepiej widzimy w środku zakresu promieniowania widzialnego, a najgorzej na końcach zakresu.
Znajomość pojęcia widma światła widzialnego oraz długości fali światła może być przydatna przy wyborze opraw oświetleniowych. W tym kontekście istotne jest także rozumienie różnego rodzaju wielkości fotometrycznych, takich jak np. strumień świetlny.
Planując zakup opraw oświetleniowych, warto zwrócić uwagę także na renomę firmy oferującej dane produkty. Jeśli szukasz niezawodnych lamp LED, to zachęcamy do zapoznania się z ofertą, jaką przygotował polski producent oświetlenia LED – Lena Lighting. Proponujemy energooszczędne, trwałe oprawy oświetleniowe o wysokiej skuteczności świetlnej z różnych kategorii, w tym m.in. lampy uliczne LED.
FAQ (najczęściej zadawane pytania)
-
1. Jakie są główne składniki widma światła widzialnego?
Głównymi składnikami widma są długość fali światła, które decydują o jego barwie i właściwościach.
-
2. Czy długość fali światła jest stała dla wszystkich kolorów?
Nie, długość fali światła różni się w zależności od koloru. Każdy kolor ma swoją charakterystyczną długość fali.
-
3. Jakie są zastosowania wiedzy o długościach fal światła widzialnego?
Wiedza o długościach fal jest wykorzystywana w wielu dziedzinach, takich jak nauka, medycyna czy technologia.
-
4. Jakie są granice zakresu długości fal światła widzialnego?
Zakres ten obejmuje przedziały od około 380 nm do 780 nm, przy czym najczęściej widoczne są barwy od fioletowego do czerwonego.
-
5. Jak długość fali światła wpływa na nasze wrażenia wzrokowe?
Długość fali światła ma bezpośredni wpływ na to, jak postrzegamy różne kolory. Im krótsza długość fali, tym bardziej światło jest skupione w kolorach niebieskich, podczas gdy dłuższe fale odpowiadają za barwy ciepłe, takie jak czerwień i pomarańcz.
Pojęcie techniczne