Żeby odpowiedzieć na pytanie, jak działa lampa bakteriobójcza, trzeba najpierw wyjaśnić pokrótce, na czym polega promieniowanie UVC. Uszkadza ono łańcuchy DNA oraz RNA i w ten sposób skutecznie je niszczy. To jedna z najlepszych metod dezynfekcji powietrza. Promieniowanie UVC skutecznie usuwa wszelkie wirusy, grzyby, pneumokoki, bakterie i pleśń. Warto jednak pamiętać, jakie działanie na człowieka ma lampa bakteriobójcza. Promieniowanie UVC szkodzi ludziom, dlatego najbezpieczniejsze są lampy wirusobójcze, które posiadają zabezpieczenia przed otwarciem, a ich budowa pozwala na skuteczne i bezpiecznego dla ludzi oczyszczanie powietrza.
Pandemia pokazała, jak ważne jest zapewnienie czystości i bezpieczeństwa w miejscach, gdzie przebywają ludzie – lampy bakteriobójcze stają się najlepszym rozwiązaniem w walce z bakteriami, wirusami i drobnoustrojami. Ich skuteczność sprawdza się w obiektach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, przedszkola, przychodnie, hotele czy restauracje, gdzie pozwalają ograniczyć ryzyko przenoszenia patogenów. Coraz częściej są stosowane również w przestrzeniach biurowych, zwłaszcza w open space, gdzie przebywa wiele osób. W domach prywatnych lampy bakteriobójcze pomagają zadbać o zdrowie domowników, szczególnie w okresach wzmożonych infekcji.
Lampy te od lat cieszą się zaufaniem lekarzy i są standardem w placówkach medycznych, takich jak szpitale, przychodnie czy gabinety stomatologiczne. Dzięki technologii promieniowania UVC, skutecznie eliminują drobnoustroje z powietrza oraz powierzchni, co jest nieocenione w miejscach wymagających najwyższych standardów higieny.